KOZLUK SAĞLIK KOMPLEKSİ TAMAMLANDI
28 Aralık 2020

Kozluk İlçe halkımızın daha nitelikli ve modern bir sağlık hizmeti suna bilmek adına 2019  yılında yapımına başlanılan  Kozluk İlçe Sağlık Müdürlüğü  Sağlık Kompleksi Binası tamamlanmış olup hizmete hazır duruma getirilmiştir. 2 ayrı bloktan oluşan Sağlık kompleksi Son teknolojik altyapı donanıma sahip olmuş olup bünyesinde Sağlıklı Hayat Merkezi, 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu, 10 Ünitli Ağız Diş Sağlığı Polikliniği ve Aile Sağlığı Merkezini barındırmaktadır.

Kozluk Sağlıklı Yaşam Merkezi

Sağlıklı Yaşam Merkezimiz sağlığa yönelik risklerden birey ve toplumu korumak, sağlıklı hayat tarzını teşvik etmek, birinci basamak sağlık hizmetlerini güçlendirmek ve bu hizmetlere ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla kurulmuştur. Merkezimizde beslenme danışmanlığı, psikososyal danışmanlık, fiziksel aktivite, ağız ve diş sağlığı, enjeksiyon ve pansuman hizmetleri, kadın ve üreme sağlığı, öğrenci sağlığı, kanser erken teşhis ve tarama, sigara bırakma danışmanlığı, enfeksiyon hastalıklarının kontrolü, sağlık danışmanlığı, diyetisyen ve çocuk gelişimine yönelik hizmetler, bulaşıcı olmayan hastalıkların yönetimi ve risk faktörleriyle mücadele ile ilgili hizmetler sunulacaktır. Sağlıklı Hayat Merkezine vatandaşlar doğrudan başvuru yapabilecekleri gibi aile hekimlikleri aracılığıyla da başvuruda bulunabilecekler. Aldıkları hizmete karşılık herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. 08.00-17.00 saatleri arasında açık olacak olan Merkezimizde Doktor, Laboratuvar teknisyeni, Psikolog, Diyetisyen, Çocuk Gelişimci, Sosyal Çalışmacı, röntgen teknisyeni, hemşire ve ebe görev yapacaktır.

Kozluk Aile Sağlığı Merkezi

Aile Sağlığı merkezimizde 1. Basamak koruyucu sağlık hizmetlerinin tamamı verilecek olup, 6 aile hekimi 4 aile sağlığı çalışanı ile hizmet verilecektir. Sağlıklı Hayat Merkezlerinde sunulan hizmetler ile birinci basamakta sunulan koruyucu sağlık hizmetleri daha da güçlendirilmiştir.

112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu

Sağlık kompleksinde oluşturulan 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonumuz ; 11 personel, 2 adet tam donanımlı ambulans ile  7/24 hizmet usulünü esas alarak  ilçe merkezi ile bağlı çevre köylere  hedeflediğimiz nitelikli, hızlı ve  ulaşıla bilir bir acil hizmeti sunacaktır.

Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği (ADSP)

 Batman merkez Ağız ve Diş Sağlığı merkezimize  bağlı olarak ilçemizde açılan 10 ünitli Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği 10 adet diş üniti, 1 panoramik röntgen cihazi, 1 periapikal röntgen cihazi, 10 Endomotor vb. son teknoloji cihazlarla donatılmıştır. Merkezimizde  dolgu, kanal tedavisi, sabit ve hareketli protezler, diş taşı temizliği gibi tüm işlemler yapılabilecektir.