Anız Yangınları Yaşamı Tehdit Ediyor
27 Temmuz 2022

İl Sağlık Müdürümüz Uzm.Dr. Semih Canpolat, anız yangınlarının doğadaki tüm canlılara oluşturduğu etkilere dikkat çekti.

İNSAN SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLİYOR”
Anız yangınlarının insan sağlığını da ciddi düzeyde olumsuz etkilediğini belirten Canpolat; “Anız yakılması sonucu toprağın ekolojik dengesi bozulmakta, toprağın üstünde ve altında doğaya ve canlılara yararlı olabilecek organik-inorganik maddeler ile mineraller zarar görmekte, dolayısıyla beslenmede önemli rol oynayan sebze, meyve ve tahılların kalitelerinin düşmesine neden olmaktadır.  Bu da bitkilerin, hayvanların ve en önemlisi insanların sağlıklı yaşam zincirini de doğrudan etkilemektedir. Günümüzde insan sağlığını olumsuz etkileyen çevresel faktörler, sera gazları, zararlı kimyasal atıklar gibi anız yakmanın ortaya çıkardığı kül, partikül ve dumanlar soluduğumuz havayı korkunç derecede de etkilemektedir.

AĞIR SONUÇLAR DOĞURUYOR”
Anız yakılması ile oluşan sera gazı içerikli duman ve oluşan kül rüzgârı etkisiyle özellikle çocuk ve yaşlıların solunum yollarında tıkanmalara neden olur. Astımı, bronşiti ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olanlarda bu durum daha da ağır sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Solunum yolunu tıkayan partiküller bu tip hastaların ölümüne bile sebebiyet verebilmektedir.  Sağlıklı bir gelecek ve geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza temiz ve sağlıklı bir çevre bırakmanın yolu; doğal hayatı korumakla mümkündür. Gelin hep beraber geleceğimizi karartmayalım, anız yakmayalım.